Podstawy portfela Bitcoin – Dowiedz się, jak dodać pieniądze do portfela Bitcoin

17.02.2021
Category: Twoje Konto

Ten artykuł ma na celu wprowadzenie w podstawy obsługi portfela Bitcoin. Omówimy ogólne informacje i najlepsze praktyki posiadania portfela Bitcoin, a także zalety i wady różnych typów portfeli, które napotkasz podczas swojej przygody z kryptowalutami. Szybko przyjrzymy się również, jak dodać pieniądze do portfela bitcoin.

Otwarcie i posiadanie portfela Bitcoin będzie pierwszym krokiem do wejścia w sferę kryptowalut. Będzie to twój sposób na dostęp do twoich funduszy, dokonywanie przelewów i używanie kryptowalut do zakupu towarów, a także transfer do iz giełd w celu handlu.

Zacznijmy więc od podstaw.

Dlaczego potrzebujesz portfela Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta, a posiadanie i przechowywanie jej wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku tradycyjnych aktywów.

Bitcoiny nie istnieją w postaci fizycznej ani formie, więc nie można ich przechowywać w sejfie ani w skarbcu. Istnieją jako linie kodu w łańcuchu blokowym i są już zabezpieczone przez sieć.

Zamiast tego to Twoje klucze prywatne służą do uzyskiwania dostępu do Twojego publicznego adresu Bitcoin i podpisywania transakcji, które muszą być bezpiecznie przechowywane w portfelu.

Dlatego często napotkasz zwrot: „nie twoje klucze, nie twoje krypto i nie bez powodu.

Tylko posiadacz klucza prywatnego będzie mógł potwierdzić transakcję podczas próby wysłania lub wydania Bitcoinów. Tak więc, jeśli twoje klucze nie są bezpiecznie przechowywane w portfelu sprzętowym, zawsze będziesz narażony na kradzież środków.

Teraz, zanim przejdziemy do eksploracji różnych typów portfeli i sposobów ich używania, musimy zrozumieć różnicę między kluczami prywatnymi i publicznymi.

Zrozumienie podstaw portfela – klucze prywatne a klucze publiczne

Weźmy dość prosty przykład, aby wyjaśnić różnicę między kluczem prywatnym a publicznym.

Weź pod uwagę swoją skrzynkę pocztową, do której otrzymujesz pocztę fizyczną. Ma unikalny i określony numer (adres publiczny lub klucz). Jeśli ktoś chce wysłać Ci paczkę lub list, musi znać ten numer, aby Twoja poczta została dostarczona.

Jako odbiorca paczki masz klucz (adres prywatny lub klucz), którego możesz użyć do odblokowania skrzynki pocztowej i odebrania tego, co zostało do Ciebie wysłane.

W tym przypadku chciałbyś udostępnić innym swój adres publiczny, aby odbierać pocztę. Z drugiej strony nie przekazałbyś swojego klucza prywatnego nieznanej osobie, ponieważ chcesz być jedyną, która ma dostęp do zawartości Twojej skrzynki pocztowej.

Podobnie jak w przypadku numeru skrzynki pocztowej, każdy w świecie Bitcoin może znać Twój publiczny adres Bitcoin, aby móc wysyłać Ci Bitcoiny. Aby wydać lub wysłać te Bitcoiny, potrzebujesz swojego prywatnego adresu (lub klucza), za który musisz wziąć pełną odpowiedzialność, podobnie jak klucze do swojej skrzynki pocztowej.

Co to są klucze publiczne i prywatne?

Klucz publiczny

Klucz publiczny to adres publiczny (ciąg znaków), który oznacza adres twojego portfela, używany do otrzymywania środków do twojego portfela. Jest to adres udostępniany publicznie w celu otrzymywania Bitcoinów lub dodawania pieniędzy do Twojego portfela Bitcoin.

Krótko mówiąc, klucz publiczny można porównać z numerem konta Twojego banku.

Klucz prywatny

Z drugiej strony klucz prywatny to tajny alfanumeryczny 256-bitowy ciąg, który jest wybierany losowo w momencie tworzenia portfela. Służy do wysyłania lub wydawania bitcoinów. Klucz prywatny można porównać z kodem PIN konta bankowego lub jeszcze lepiej z podpisem elektronicznym.

Klucze prywatne to coś więcej niż tylko hasła do Twoich Bitcoinów.

Transakcje w sieci Bitcoin są nieodwracalne. Aby zagwarantować tę nieodwracalność, klucze prywatne są używane do generowania podpisów elektronicznych, które potwierdzają, że chcesz wysłać lub wydać swoje Bitcoiny.

Klucze te mają kluczowe znaczenie dla własności Bitcoinów, ponieważ nie są one przechowywane w sieci Bitcoin, ale są tworzone i przechowywane w Twoim portfelu. Aby fundusze były bezpieczne, należy bardzo uważać na to, jak i gdzie przechowują swoje klucze prywatne i w jaki sposób uzyskują do nich dostęp.

W wielu przypadkach ludzie zostali pozbawieni swoich funduszy przez zaniedbanie i stracili wszystkie swoje cenne waluty cyfrowe. Niezbyt zabawny fakt, uważa się, że aż 30% wszystkich wydobytych do tej pory bitcoinów zostało utraconych, głównie przez osoby, które utraciły klucze prywatne.

Aby tego uniknąć, portfele proponują wygenerowanie frazy początkowej, która jest listą słów przechowujących wszystkie informacje potrzebne do odzyskania portfela Bitcoin.

To prowadzi nas do następnego punktu, do różnych typów portfeli, które spełniają różne wymagania i różnią się pod względem bezpieczeństwa, wygody i dostępności.

Wybór typu portfela

Portfel papierowy

Portfel papierowy to kawałek papieru, na którym wydrukowane są razem klucze prywatny i publiczny. Jest to bezpłatna opcja, która jest całkowicie odporna na hakerów. Zwykle klucze są na nim wydrukowane w postaci kodu QR, dzięki czemu można je szybko zeskanować w przypadku otrzymania lub wysłania Bitcoin.

Główną zaletą portfela papierowego jest to, że klucze nie są nigdzie przechowywane w postaci cyfrowej. Istnieją tylko na tej kartce papieru, dzięki czemu są całkowicie odporne na kradzież cyfrową lub hakowanie. Możesz wygenerować swój własny portfel papierowy na Bitaddress, wydrukować go na kartce papieru i być gotowym na transakcje Bitcoin w 5 minut.

Ważne jest, aby zrozumieć, że tworząc portfel papierowy, drukujesz cenne dane osobowe na kawałku papieru, który nie jest materiałem sprężystym lub trwałym. Zaleca się podjęcie pewnych środków w celu zabezpieczenia portfela papierowego, takich jak laminowanie go w celu ochrony przed wodą lub zamknięcie w ognioodpornym pojemniku w celu ochrony przed ogniem. Niektórzy wolą zamknąć je w sejfie lub powierzyć to swojemu prawnikowi.

Portfel mobilny

Portfel mobilny to aplikacja, którą można pobrać na smartfona. Jest to niezbędne narzędzie dla każdego, kto często korzysta z kryptowalut do płacenia za towary lub codziennie handluje nimi peer to peer. Niektóre aplikacje portfeli wykorzystują nawet funkcję NFC smartfonów, dzięki czemu użytkownik nie może w ogóle udostępniać żadnych informacji, ale po prostu wymieniać je z innymi dzięki bliskości smartfonów.

Są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą mieć swoje kryptowaluty w drodze. Ale ta wygoda ma swoją cenę: portfele mobilne są często celem hakerów. Co więcej, smartfony nie są najbezpieczniejszym sprzętem z założenia, a czasami utrata urządzenia mobilnego może oznaczać utratę dostępu do wszystkich bitcoinów.

Najlepszą praktyką korzystania z portfela mobilnego jest używanie go jako dodatkowego portfela do portfela papierowego lub sprzętowego, na wypadek, gdybyś musiał często przenosić mniejsze ilości Bitcoinów w ruchu.

Jeśli zdecydujesz się użyć portfela mobilnego, oto niektóre z bardziej popularnych:

Portfel internetowy

Portfele internetowe to usługa świadczona przez firmy zewnętrzne. Firmy świadczą tę usługę, przechowując klucze na serwerze online kontrolowanym przez firmę. Różne firmy oferują różne funkcje, takie jak łączenie portfela internetowego z portfelem mobilnym lub stacjonarnym.

Problem z tymi serwerami online polega na tym, że jeśli twoje klucze prywatne nie są wystarczająco dobrze chronione, prawdopodobnie zostaną do nich włamani hakerzy lub mogą zostać skradzione przez firmę świadczącą usługę portfela.

Co więcej, portfele internetowe czasami działają w korelacji z portfelami giełdowymi.

Chociaż posiadanie środków dostępnych do szybkiego handlu może być dość wygodne, zdarzały się przypadki (rzekomo) zhakowania i zamknięcia giełd, co uniemożliwiło użytkownikom dostęp do funduszy.

Niektóre z bardziej popularnych portfeli internetowych to:

Portfel na biurko

Portfel biurkowy to oprogramowanie instalowane na komputerze, przechowujące klucz prywatny na dysku twardym. Ponieważ nie polega na firmach zewnętrznych w zakresie bezpieczeństwa danych, jest bezpieczniejszy niż portfele mobilne i internetowe.

Mimo to portfel komputerowy pozostaje w stałym połączeniu z Internetem, przez co jest podatny na ataki phishingowe i hakerskie na komputer osobisty.

Podobnie jak w przypadku portfeli mobilnych, istnieje wiele różnych i popularnych opcji do wyboru, które zaspokajają różne potrzeby, takie jak prywatność, anonimowość itp.

Niekwestionowaną piątką najpopularniejszych portfeli stacjonarnych w przypadkowej kolejności są:

Portfel sprzętowy

Portfele sprzętowe to urządzenia elektroniczne stworzone do przechowywania kluczy prywatnych w trybie offline z dala od podatnego środowiska online. W przeszłości szczegółowo omawialiśmy najlepsze portfele sprzętowe, więc zapoznaj się z naszym artykułem, aby podjąć świadomą decyzję, który z nich może być dla Ciebie odpowiedni.

Mimo że mają swoją cenę, poważny entuzjasta Bitcoinów powinien rozważyć portfel sprzętowy przede wszystkim, ponieważ są one prawdopodobnie najlepszym sposobem przechowywania kluczy prywatnych. Są odporne na manipulacje iw większości przypadków mają ograniczony interfejs użytkownika, który dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa.

W przypadku zniszczenia urządzenia nadal możesz odzyskać klucze i Bitcoiny, o ile masz kod zapasowy. Są również uważane za najbezpieczniejsze ze wszystkich typów portfeli, ponieważ nie miały miejsca weryfikowalne incydenty, w których środki zostały skradzione z portfela sprzętowego.

Tak więc, oto pięć głównych typów portfeli kryptowalut.

Chociaż istnieje możliwość przechowywania monet w portfelu udostępnianym przez giełdę, nie uwzględniliśmy jej jako opcji, ponieważ uważamy, że nie jest to optymalna opcja przechowywania swoich monet. Chyba że na krótki czas i tylko do handlu.

Dużą wadą portfeli giełdowych jest ich scentralizowana struktura. Zapewnia to łatwy dostęp do hakerów, którzy mogą łatwo zidentyfikować nowych użytkowników, którzy mogą inwestować znaczne kwoty w określone waluty.

Jak widzieliśmy, różne rodzaje portfeli mają swoje wady i zalety.

Obiektywnie rzecz biorąc, portfele sprzętowe to te, które zapewniają najlepsze opcje bezpieczeństwa i tworzenia kopii zapasowych, ale nie każdy ma dostęp do zakupu lub jest skłonny zapłacić za to cenę.

Teraz, gdy poświęciłeś trochę czasu na wybranie rodzaju portfela, który najbardziej Ci odpowiada, nadszedł czas na duży krok: zakup pierwszego Bitcoina. Na szczęście Paybis jest tutaj, aby pomóc Ci w przeprowadzaniu transakcji w szybki, łatwy i bezpieczny sposób.

Jak dodać pieniądze do portfela Bitcoin za pomocą Paybis

Omówiliśmy, w jaki sposób Paybis jest lepszą alternatywą dla kupowania Bitcoinów niż giełdy takie jak Coinbase, dzięki czemu proces jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika, z pełną obsługą klienta 24/7. Więc tutaj przyjrzymy się, jak dodać pieniądze do portfela bitcoin.

Po skonfigurowaniu portfela Bitcoin będziesz chciał mieć pod ręką swój klucz publiczny na wypadek, gdybyś chciał otrzymywać transakcje.

Zacznij od utworzenia konta w Paybis i przejdź przez podstawową weryfikację KYC, aby upewnić się, że Twoje konto kwalifikuje się do przelewów Bitcoin.

Następnie na stronie głównej giełdy wybierz, w jaki sposób chcesz zapłacić za swój Bitcoin ze wszystkich opcji w lewej kolumnie. W prawej kolumnie wybierz, jaką kryptowalutę chcesz otrzymać.

Centralna część strony pokazuje kwotę waluty fiducjarnej, którą chcesz zainwestować, aby kupić Bitcoin. Możesz wpisać kwotę fiat, którą będziesz płacić lub kwotę Bitcoin, którą chcesz otrzymać, a strona automatycznie uzupełni brakujące wartości.

Kiedy jesteś zadowolony z wyboru, kliknij Rozpocznij transakcję, a system poprosi Cię o podanie publicznego adresu Bitcoin. Wpisz go / wklej i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi płatności.

Obejrzyj ten film, aby uzyskać więcej informacji na temat dodawania pieniędzy do portfela bitcoin.

Po zakończeniu płatności i potwierdzeniu transakcji zakupiony Bitcoin będzie dostępny do wysłania lub wydania. Całkiem proste zadanie po wykonaniu początkowej konfiguracji kluczy prywatnych i publicznych poprzez zainstalowanie portfela.

Dzięki Paybis, w przeciwieństwie do innych giełd, kupiony Bitcoin jest wysyłany bezpośrednio do twojego osobistego portfela. Zamiast portfela wymiany, co daje pełną kontrolę nad swoimi środkami.

Jeśli wiesz, jak dodać pieniądze do portfela bitcoin, możesz teraz wysyłać swoje Bitcoiny znajomym, kupować towary lub wysyłać je na giełdy w celu handlu; nazwij to! Wkroczyłeś w bardzo ciekawy świat kryptowalut i życzymy powodzenia w nim.

Alternatywne sposoby dodawania Bitcoin do portfela

Niestety, niektóre kraje nie są tak entuzjastycznie nastawione do Bitcoina jak inne. Być może będziesz musiał wybrać bardziej bezpośrednią drogę przy zakupie Bitcoin. Możesz na przykład zdecydować się na skorzystanie z usługi peer to peer, takiej jak LocalBitcoins.

Oferują szeroki wachlarz opcji płatności. I pozwala kupować Bitcoiny bezpośrednio od sprzedawcy bez pośrednika wymiany.

Jeśli zdecydujesz się z nich skorzystać i planujesz handlować osobiście, spotkaj się w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że ta alternatywa jest o wiele bardziej niebezpieczna i podatna na oszustwa. Dlatego zawsze uważaj, z kim masz do czynienia. Ponadto zazwyczaj będziesz płacić dużą opłatę premium za kupowane Bitcoiny.

Szybkie podsumowanie i najlepsze praktyki użytkowania

Twójportfel Bitcointo narzędzie, które umożliwia odbieranie, wysyłanie i dostęp do Twoich Bitcoinów. Zdobycie takiego będzie pierwszym krokiem do wejścia w sferę kryptowalut.

Twójklucz publicznyto adres publiczny, który zostanie wysłany do innych użytkowników w celu odebrania Bitcoin.

Najważniejszy jest Twójklucz prywatny.Powinien być zawsze utrzymywany w tajemnicy, ponieważ możesz podpisywać transakcje, gdy chcesz wysłać / wydać swoje bitcoiny. Ponadto nigdy nie wysyłaj klucza prywatnego w wiadomości e-mail ani nie przechowuj go online.

Jego obecność na scentralizowanej platformie, takiej jak serwer poczty e-mail lub udostępnianie w chmurze, może zagrozić Twojemu portfelowi.

Korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego za każdym razem, gdy odwiedzasz giełdy, znacznie poprawi Twoje bezpieczeństwo kryptograficzne. Giełdy kryptowalut to główne cele hakerów. Unikanie wyłudzania informacji lub hackowania haseł zapewni Ci większe bezpieczeństwo na dłuższą metę.

Ponadto pamiętaj, aby zawsze mieć kopię zapasową kluczy w bezpiecznym miejscu na wypadek, gdyby coś Ci się stało. Nie chciałbyś zostawić swojej rodziny bez możliwości uzyskania dostępu do cennych kryptowalut, które zgromadziłeś. Powiedz bliskim, prawnikowi lub umieść to w testamencie, na wszelki wypadek.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w wyborze punktu wejścia do świata kryptowalut. Twój portfel będzie miał kluczowe znaczenie dla zasobów kryptograficznych, więc przeprowadź swoje badania, zanim zdecydujesz się na określony typ portfela.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy