Mówi, że wynalazł Bitcoin i pozywa tych, którzy w niego wątpią

17.02.2021

Wiele osób spiera się, że Craig Wright to Satoshi Nakamoto, tajemniczy wynalazca Bitcoina. Teraz oskarża kilka z nich o zniesławienie.

Mówi, że wynalazł Bitcoin i pozywa tych, którzy w niego wątpiąWiele osób spiera się, że Craig Wright to Satoshi Nakamoto, tajemniczy wynalazca Bitcoina. Teraz oskarża kilka z nich o zniesławienie.

Ilustracja: Nick Little

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Ilustracja: Nick Little

Ilustracja: Nick Little

Na konwencji dotyczącej waluty cyfrowej rzadko podczas sesji pytań i odpowiedzi publiczność pojawia się pytanie tak prowokacyjne, jak: „Dlaczego to oszustwo może przemawiać na tej konferencji? Ale tak właśnie zakończyła się dyskusja o Bitcoinie w zeszłym roku w Seulu.

Domniemany oszust to Craig Wright, urodzony w Australii technolog, który zyskał rozgłos trzy lata temu, kiedy ogłosił się wynalazcą Bitcoina. Prowokatorem jest Vitalik Buterin, rosyjsko-kanadyjski programista o dziecięcej twarzy, który pomógł stworzyć kolejną popularną walutę cyfrową o nazwie Ether. Nikt nie kwestionuje roli Buterina w Ether; wielu odrzuca twierdzenie Wrighta, że ​​jest Satoshi Nakamoto, tajemniczym geniuszem stojącym za Bitcoinem.

Wright to komiksowy supervillain dla niektórych w świecie kryptowalut. Rant Buterina został oklaskiwany przez kilka osób na konferencji, w tym jednego z panelistów i mężczyznę siedzącego z boku w kamizelce i koszuli z metalicznego włókna. Miał wrażenie zaimprowizowanego występu na żywo w wojnie z płomieniami na Twitterze. Całość trwała 90 sekund. Materiał filmowy nagrany przez tłum zapewnił zabawne wideo na YouTube i wywołał nową serię tweetów kpiących z Wrighta.

Wyglądało na to, że tak było, aż rok później Buterin otrzymał list od adwokata Wrighta. W nocie prawnej z 12 kwietnia stwierdzono, że Wright zamierza pozwać Buterina w Wielkiej Brytanii za zniesławienie. Niecały tydzień później Wright złożył pozew z podobnymi roszczeniami przeciwko podcasterze o nazwisku Peter McCormack, żądając 100 000 funtów (129 000 dolarów) odszkodowania. A 2 maja prawnicy Wrighta obsłużyli Rogera Ver’a, wczesnego inwestora Bitcoin, na spotkaniu kryptowalutowym w Londynie.

Ver mówi w e-mailu, że zamierza bronić się w sądzie. Buterin i McCormack nie odpowiedzieli na prośby o komentarz, ale wszyscy trzej opublikowali ostatnio wiadomości online, w których Wright jest oszustem. W poście na blogu Buterin przedstawił spór prawny jako dotyczący cenzury, wolności słowa i prawdy.

Wright spędził większość ostatniego roku z prawnikami. Obecnie broni się przed roszczeniami w amerykańskim sądzie, że oszukał majątek Dave’a Kleimana, byłego wspólnika biznesowego, który zmarł w 2013 roku. Wright jest oskarżony o kradzież bitcoinów wydobytych razem z Kleimanem około dekady temu. Sędzia federalny nakazał Wrightowi przedłożyć dokumentację jego wczesnych zasobów Bitcoin, które zostały zapieczętowane w poniedziałek, a we wtorek wziął udział w mediacji na Florydzie.

W pewnym momencie Wright stwierdził, że sądy mogą być użytecznym miejscem do osiągnięcia jego własnych celów. Wright, który twierdzi, że posiada tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Northumbria w Wielkiej Brytanii, ma nadzieję, że seria pozwów może udowodnić, że jest ojcem Bitcoina. „To da mi szansę udowodnienia moich kwalifikacji przed sędzią, zamiast bycia ocenianym przez Twittera – powiedział Wright Bloomberg w e-mailu.

Jeśli naprawdę jest Satoshi Nakamoto, Wright nie będzie miał problemu z finansowaniem przedłużającej się wojny prawnej z jego krytykami. Szacuje się, że prawdziwy twórca Bitcoin posiada około 9 miliardów dolarów monet. W większości przypadków kosztowna perspektywa pozwu skłania ludzi racjonalnych do zachowania krytycznych poglądów dla siebie. „Istnieje naprawdę powszechne przekonanie, że groźba pozwów o zniesławienie naprawdę znacznie chłodzi mowę – mówi David Greene, starszy prawnik w Electronic Frontier Foundation, grupie działającej na rzecz wolności obywatelskich.

Z jakiegoś powodu tak się tutaj nie stało. Internetowa dyskusja na temat Wrighta osiągnęła szczyt wkrótce po jego pozwie przeciwko McCormackowi, a treść była w przeważającej mierze zjadliwa. Według Brand24, który monitoruje rozmowy w mediach społecznościowych, w ciągu tygodnia po jego procesie 65 procent postów wyrażało negatywne opinie, w porównaniu z około połową wcześniej. Pojawiły się wysiłki w zakresie finansowania społecznościowego w celu zebrania funduszy na obronę prawną dla niektórych oskarżonych Wrighta. Dane z Google sugerują, że spór zwrócił największą uwagę na Wrighta od czasu jego spornych roszczeń w 2016 roku, kiedy przedstawił to, co nazwał ostatecznym dowodem swojej roli w tworzeniu Bitcoin.

Chociaż waluty cyfrowe mają dziś wartość rynkową ponad 280 miliardów dolarów, cyrk otaczający Wright pokazuje, że branża ta nadal działa na zasadzie „free-for-all. Eksperci nie są do końca pewni, kto wymyślił najcenniejszą formę pieniądza cyfrowego na świecie, ale jest ich wystarczająco dużo, aby groźba kosztownych procesów sądowych nie zniechęca nikogo do wyrażenia swojej opinii.

Doskonałym przykładem jest John McAfee. Pionier oprogramowania, który stał się obrońcą cyfrowych monet, mówi, że zna prawdziwego Satoshi Nakamoto i nie jest to Wright. „Powiem prawdę bez względu na konsekwencje – mówi McAfee. „Byłem pozwany ponad 200 razy w życiu. Nie boję się pozwu . W odpowiedzi Wright nazwał go „McScammer i zasugerował, aby rozwiązali spór w sądzie.

Branża kryptowalut jest pełna kolorowych postaci. Wright dołączył do obsady pod koniec 2015 roku, kiedy magazyn Wired i Gizmodo poinformowali, że on i Kleiman mogli wynaleźć Bitcoin. Kilka dni później Wired powiedział , że Wright może być „genialnym oszustem. Policja dokonała nalotu na dom Wrighta w Australii w ramach dochodzenia podatkowego; przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

W maju 2016 roku BBC, The Economist i – co najważniejsze w oczach zelotów Bitcoin – kilku wybitnych przywódców ruchu kryptowalut powiedziało, że Wright dostarczył coś, co wydawało się być dowodem jego roszczenia do tronu. Powiedzieli, że dał prywatną demonstrację specjalnego podpisu cyfrowego używanego przez Satoshi Nakamoto. „Dowód jest rozstrzygający i nie mam wątpliwości, że Craig Steven Wright jest osobą stojącą za technologią Bitcoin – napisał wówczas na blogu Jon Matonis, dyrektor założyciel Bitcoin Foundation.

To też nie uspokoiło wątpiących. „Byłoby tak, jakbym próbował udowodnić, że jestem George’em Washingtonem i aby to zrobić, dostarczył kserokopię Konstytucji i powiedział:„ Słuchaj, mam podpis George’a Washingtona – powiedział Peter Todd, główny programista Bitcoin, w rozmowie z Vice’s Motherboard .

Zasoby Bitcoin przypisane Satoshi Nakamoto nie zmieniły się od lat, zgodnie z księgami internetowymi. Krytycy wezwali Wrighta do zweryfikowania swojej tożsamości poprzez przekazanie kilku monet, propozycję, której odrzucił.

Gdy Wright walczy z niektórymi wiernymi kryptowalutami, ma nadzieję uzyskać pomoc społeczności w zidentyfikowaniu swojego kolejnego legalnego celu. Powiedział, że zamierza pozwać anonimowego użytkownika Twittera, znanego jako Hodlonaut, którego zdjęcie profilowe przedstawia kot rysunkowy w kosmicznym hełmie. Wright przekazał nagrodę w wysokości 5000 USD za informacje umożliwiające zlokalizowanie osoby stojącej za kontem i skierował łowców nagród do opublikowanych przez użytkownika zdjęć przedstawiających tatuaże na ramionach. Hodlonaut napisał w poniedziałek na Twitterze, że wszczął postępowanie sądowe przeciwko Wrightowi w Norwegii.

McCormack, podcaster Wright pozwany w kwietniu, czeka na swój dzień w sądzie. McCormack napisał satyryczną odpowiedź do prawników Wrighta, mówiąc: „Trudno mi zrozumieć, jak mogę wpłynąć na reputację twojego klienta; to błędnie stwierdza, że ​​pozostała mu jakakolwiek reputacja .

Oprócz powszechnych szyderstw, krucjata Wrighta zaszkodziła jego interesom biznesowym. Teraz wypycha monetę o nazwie Bitcoin SV, która, jak mówi, jest Bitcoinem tak, jak naprawdę zamierzał Satoshi Nakamoto. Pozwy Wrighta spotkały się z ostrą naganą ze strony Zhao Changpenga, szefa jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, Binance. Zhao powiedział, że jest „przeciwko oszustwom, a następnie Binance wycofał Bitcoin SV. Wartość rynkowa monety spadła o 50% w ciągu dwóch dni, choć odbiła się podczas szerszego rajdu kryptowalut w maju.

Wright i jego kilku wokalnych sojuszników są niezrażeni. 21 maja Wright powiedział, że otrzymał amerykańskie prawa autorskie do wczesnego kodu Bitcoin i oryginalnego dokumentu opracowanego przez Satoshi Nakamoto. Trzy dni później ktoś o imieniu Wei Liu złożył konkurencyjne roszczenie dotyczące praw autorskich. Rzecznik agencji twierdzi, że „nie bada prawdziwości jakichkolwiek złożonych oświadczeń.

Calvin Ayre, potentat hazardowy ery dot-comów i najbardziej wytrwały zwolennik Wrighta, powiedział, że ujawni dowody potwierdzające roszczenia Wrighta do końca maja. On tego nie zrobił. „Ale teraz, gdy mamy kogoś, kto kwestionuje prawa autorskie, możemy doprowadzić to do prawnego wniosku, co teraz staramy się zrobić – napisał w e-mailu rzecznik Ayre Ed Pownall.

Wright postrzega obelgi jako coś bardziej złowrogiego niż rutynowe trollowanie w Internecie. Mówi, że jego przeciwnikami są przestępcy, którzy czerpią zyski z handlu ludźmi, a ich prawdziwym motywem jest sabotowanie jego prób wyeliminowania nielegalnych zastosowań Bitcoina. „Zaprojektowałem Bitcoina, aby to wszystko zatrzymać – mówi Wright. „Dlatego mnie nienawidzą.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy