Dlaczego Bitcoin jest cenny – obalanie teorii „większego głupca”

17.02.2021
Category: Może Zostać

Rozmawiam z wieloma inwestorami o bitcoinie, a oni stawiają wiele pytań: o opiekę, o zmienności i ewoluujących standardach regulacyjnych.

Kiedy jednak uporasz się z powierzchownymi obiekcjami, często w umysłach ludzi tkwi jeszcze jeden; jeden ludzie nie chcą nawet wychowywać z obawy przed byciem niegrzecznym:

Dlaczego bitcoin ma w ogóle jakąkolwiek wartość?

To jest zarzut, który wywołał u niektórych moich osobistych bohaterów inwestowania, takich jak Jack Bogle i Warren Buffett. Buffett podsumował obawy w wywiadzie dla CNBC na początku tego roku: „Kryptowaluty w zasadzie nie mają wartości. Nie możesz z tym nic zrobić poza sprzedażą komuś innemu .

W literaturze finansowej jest to znane jako „teoria większego głupca. Chodzi o to, aby nigdy nie inwestować w coś, jeśli jego wartość zależy wyłącznie od sprzedaży komuś innemu po wyższej cenie.

XRP Ledger Foundation – kolejny krok decentralizacji XRP?Bitcoin i Blockchain to „przyszłość Twittera, ujawnia dyrektor generalny Jack DorseyWśród zachowań konsumentów podczas Covid-19 Kongres bada przyznanie Fintech Bank ChartmentsAkcje, obligacje i aktywa w postaci nieruchomości generują przepływy pieniężne i można je na ich podstawie wycenić – głosi myślenie. Bitcoin w ogóle nic nie tworzy.

Dlaczego więc uważamy, że jest to cenne?

Lekcja z historii ropy naftowej

Przed końcem XIX wieku ropa naftowa była głównie uciążliwa. Pionierzy amerykańskiego Zachodu, którzy kopali studnie w poszukiwaniu wody, czasami znajdowali ropę i byli rozczarowani. Problem polegał na tym, że ropa nie miała określonej użyteczności. Na marginesie nadawał się do tworzenia asfaltu i często był używany jako lekarstwo, ale przeważnie był ignorowany. Znalezienie ropy było równie interesujące, jak znalezienie błota.

Sprawy zaczęły się zmieniać, gdy George Bissell dokonał przełomu w latach pięćdziesiątych XIX wieku: zastanawiał się, czy „olej kamienny, jak go nazywano, może być przetwarzany i stosowany jako źródło światła (zastępując „olej węglowy w lampach naftowych) i jako smar do maszyn.

Tak narodził się przemysł naftowy: jeden samotny naukowiec doszedł do wniosku, że do wytworzenia światła można użyć lepkiej, wrzącej, brzydkiej cieczy.

Jednak przez kilka pierwszych lat popyt pozostawał niski, ponieważ ropa miała problemy. Jednym z nich było to, że śmierdziało, ponieważ ropa naftowa ma naturalnie wysoką zawartość siarki. Jednak późniejsze udoskonalenia chemiczne, takie jak odsiarczanie – finansowane, co ciekawe, przez producentów ropy, takich jak Standard Oil – stworzyły nowe zastosowania i rynki.

Oczywiście historia nie kończy się na lampach naftowych. Na przełomie wieków inżynierowie eksperymentowali z silnikami spalinowymi. Wraz z rozwojem samochodów z zabawek w podstawowe, popyt na ropę gwałtownie wzrósł. Pod koniec lat dwudziestych 85% wydobycia ropy przeznaczano na paliwa.

Bardzo niewielu dostrzegło potencjał „nowego światła wcześnie, ale ci, którzy to zrobili, jak John Rockefeller, byli odpowiedzialni za jedne z największych przykładów tworzenia wartości do dnia dzisiejszego.

Bitcoin jest dziś podobny do ropy naftowej po opracowaniu lampy naftowej, ale przed samochodami, samolotami i resztą. Jest to towar o pewnych ograniczonych, ale znaczących zastosowaniach w świecie rzeczywistym. Obecnie ludzie używają go do przechowywania oszczędności poza systemem waluty fiducjarnej („cyfrowe złoto), do przesyłania pieniędzy za granicę oraz do szybkiego i nieodwracalnego rozliczania dużych transakcji. W niektórych krajach zapewnia on zawór spustowy dla obywateli zaniepokojonych opresyjnymi reżimami i sposób na ekspatriację pieniędzy przy ograniczonym ryzyku fizycznym.

Ale podobnie jak ropa pod koniec XIX wieku, te aplikacje tylko zarysowują powierzchnię potencjału bitcoina. Lampy naftowe były dowodem słuszności koncepcji; Prawdziwa wartość ropy polega na tym, że jest magazynem energii, który można łatwo transportować i intensywnie uwalniać. Podobnie, obecna użyteczność bitcoina jest ograniczona; jego prawdziwa wartość polega na umożliwieniu przepływu pieniędzy z prędkością internetu i utrzymywaniu ich w sposób autonomiczny.

Inwestorzy kupujący dziś bitcoiny zakładają, że przyszłe przypadki użycia oparte na tych podstawowych możliwościach będą większe niż obecna kapitalizacja rynkowa bitcoinów. Moim zdaniem łatwo jest zobaczyć, jak to się stało. Na przykład, jeśli 10% bogactwa obecnie przechowywanego w fizycznym złocie będzie w przyszłości przechowywane w bitcoinach, każdy bitcoin będzie wart około 50000 USD. Gdyby w przyszłości taka sama ilość bogactwa zgromadzonego w złocie była przechowywana w bitcoinach, każdy bitcoin byłby wart 500 000 USD. Jeśli bitcoin w znacznym stopniu penetruje część bogactwa offshore, depozytu, płatności, przekazów pieniężnych lub innych rynków, potencjał jest znacznie większy.

Liczby te mogą brzmieć skrajnie, ale warto pamiętać, że cyfrowe wersje towarów analogowych początkowo często spotyka się ze sceptycyzmem. Ludzie nie sądzili, że media cyfrowe zastąpią gazety, nie wierzyli, że reklama cyfrowa może konkurować z prasą i telewizją, i byli bardzo sceptyczni, że handel internetowy może konkurować ze sklepami fizycznymi. W każdym przypadku czas udowodnił, że się mylili.

Przyszłe zapotrzebowanie, aktualna wartość

Jeśli większość popytu jest w przyszłości, możesz pomyśleć, po co kupować bitcoiny teraz?

Tu właśnie załamuje się analogia z ropą.

Są dwie rzeczy, które są prawdą o bitcoinie, a nie są prawdziwe w odniesieniu do ropy:

  1. Podaż : Zawsze będzie nie więcej niż 21 milionów bitcoinów. Popyt mógłby wzrosnąć 100-krotnie, a podaż nie ustąpiłaby.
  2. Przechowywanie : Bitcoin można przechowywać przez lata przy niskich kosztach, czekając na nadejście popytu.Kupowanie bitcoina dzisiaj jest jak kupowanie ropy w 1850 roku po zobaczeniu jej wczesnej użyteczności… z tą wielką różnicą, że wiesz, że żadna nowa ropa nigdy nie może zostać stworzona, nawet gdy rośnie popyt i pojawiają się nowe przypadki użycia. W przeciwieństwie do ropy, w przypadku bitcoinów nie spieszysz się, ponieważ jako aktywa cyfrowe możesz je tanio przechowywać przez lata, podczas gdy popyt rośnie.

    Taka jest logika stojąca za wartością bitcoinów dla inwestorów. Nie chodzi o to, by po prostu mieć nadzieję na większego głupca, ale raczej kupić rzadki składnik aktywów, zanim popyt zostanie w pełni rozwinięty.

    Ci z nas, którzy spędzili czas na badaniu kryptowalut – w tym niektóre z wiodących firm technologicznych, przedsiębiorców, wynalazców i inwestorów venture capital – przewidują przyszłość, w której pieniądze będą płynąć z prędkością wiadomości tekstowych, gdzie dostęp finansowy będzie dostępny dla wszystkich i gdzie wszyscy inwestorzy mają łatwy sposób na uniknięcie przypadkowego niszczenia bogactwa, które z biegiem czasu towarzyszy większości walut fiducjarnych.

    Gdy nadejdzie ten świat, będziesz zadowolony, że kupiłeś udział, zanim wartość stanie się oczywista dla wszystkich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy