Co to jest płatność SWIFT? A co to dla ciebie oznacza?

17.02.2021
Category: Jeśli Twój
TransferWise
SWIFT to akronim, który jest często używany w świecie transakcji finansowych – ale co dokładnie oznacza i jak wpływa na Ciebie?

SWIFT oznacza Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

To organizacja, która została założona w Brukseli w 1973 roku w celu ustalenia wspólnych procesów i standardów dotyczących transakcji finansowych. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, aby odpowiedzieć na największe pytanie dotyczące sieci SWIFT i jej działania.

Co to jest sieć SWIFT?

Banki na całym świecie potrzebowały spójnego, uniwersalnego sposobu przesyłania pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Sieć SWIFT stała się tą odpowiedzią.

SWIFT zapewnia bezpieczną sieć, która umożliwia ponad 10 000 instytucjom finansowym w 212 różnych krajach wysyłanie i otrzymywanie informacji o transakcjach finansowych między sobą. Zanim powstała sieć SWIFT, banki i instytucje finansowe korzystały z systemu o nazwie TELEX do wykonywania przekazów pieniężnych. TELEX działał wolno, a systemowi brakowało bezpieczeństwa niezbędnego w czasach, gdy technologia robiła szybki postęp.

Kto korzysta z sieci SWIFT?

Większość członków systemu SWIFT to banki, ale korzysta z niego również wiele innych firm:

 • brokerzy pieniężni i maklerzy papierów wartościowych
 • systemy rozliczeniowekorporacje, pozabankowe instytucje finansowe i nie tylkoJak działa system SWIFT?

  Z punktu widzenia konsumentów możesz myśleć o sieci SWIFT trochę jak o podróżowaniu z jednego lotniska na drugie. Nie zawsze można wziąć bezpośredni lot. Oznacza to, że może być konieczne podróżowanie z jednego miasta do drugiego kilkoma połączonymi lotami. SWIFT działa zasadniczo w ten sam sposób. Twoje pieniądze będą podróżować z jednego kraju do drugiego, ale w tym celu często zaangażowane są banki pośredniczące / korespondencyjne.

  Sieć SWIFT tak naprawdę nie przekazuje środków, ale zamiast tego wysyła zlecenia płatnicze między rachunkami instytucji, używając kodów SWIFT. To SWIFT ustandaryzował formaty IBAN (międzynarodowe numery rachunków bankowych) i BIC (kody identyfikacyjne banków). SWIFT jest właścicielem i administratorem systemu BIC, co oznacza, że ​​może szybko zidentyfikować bank i bezpiecznie wysłać tam płatność.

  Co SWIFT oznacza dla Ciebie?

  Tak długo, jak Twój bank jest powiązany z SWIFT, sieć może być używana do bezpiecznego przesyłania zleceń płatniczych i przesyłania pieniędzy z jednego miejsca do drugiego.

  Chociaż jako konsument powinieneś być świadomy kilku rzeczy.

  • Opłaty są często pobierane przez banki korespondentów i odbiorców
  • Jeśli Twój przelew SWIFT obejmuje 2 waluty, banki często stosują słabe kursy wymiany i gromadzą różnicęW niektórych przypadkach przelew SWIFT może zająć do 5 dni roboczychJeśli wysyłasz pieniądze przez SWIFT, może to być dość drogie, zwłaszcza w przypadku mniejszych kwot. Jak już wspomniano, jeśli Twoja transakcja SWIFT będzie musiała przejść przez banki pośredniczące, każdy z nich zwykle pobiera własną opłatę. Chociaż większość banków daje ci możliwość wyboru, czy ty, odbiorca, czy kombinacja obu stóp za te dodatkowe opłaty, koszty nadal mogą się sumować.

   Ponadto, jeśli Twoje pieniądze będą musiały zostać wymienione na inną walutę, banki mogą dodać własny spread (zysk) do oferowanego kursu. Kolejny koszt.

   Jeśli obawiasz się, że te opłaty się sumują, możesz rozważyć skorzystanie z alternatywy, takiej jak TransferWise w swoim banku, w przypadku międzynarodowych przelewów pieniężnych. Inteligentna nowa technologia TransferWise w rzeczywistości pomija te wysokie opłaty, wysyłając pieniądze za pośrednictwem szeregu lokalnych przelewów bankowych na całym świecie. Otrzymasz prawdziwy kurs wymiany – ten, który znajdziesz w Google – bez zgadywania przy obliczaniu tego dodatkowego kosztu.

   TransferWise korzysta z sieci SWIFT do wysyłania pieniędzy do Republiki Południowej Afryki, Japonii i dolarów amerykańskich do krajów na całym świecie. Ale TransferWise pracuje nad obniżeniem tych kosztownych opłat pośrednich. I jasno określa, kiedy mogą zostać naliczone opłaty. Z góry. Więc nie ma żadnych przykrych niespodzianek.

   SWIFT to tylko jedna z organizacji i systemów, które na zawsze zmieniły nowoczesną bankowość. Warto też odrobić lekcje, aby upewnić się, że wiesz, co otrzymujesz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy