Co to jest numer rozliczeniowy banku i gdzie go można znaleźć?

17.02.2021
Category: Chase Bank

Numer rozliczeniowy to dziewięciocyfrowy kod używany do identyfikacji instytucji finansowej w Stanach Zjednoczonych. Banki używają numerów rozliczeniowych do kierowania wymiany środków między sobą. Numer rozliczeniowy zwykle można znaleźć w lewym dolnym rogu większości czeków osobistych.

Jak znaleźć numer rozliczeniowy

Numery rozliczeniowe zostały pierwotnie stworzone przez American Bankers Association (ABA) w celu usprawnienia obiegu czeków papierowych na masową skalę. Są one powszechnie określane jako numery rozliczeniowe ABA lub numery rozliczeniowe American Clearing House (ACH) i można je znaleźć na czekach osobistych, stronach internetowych banków lub w internetowej bazie danych ABA. Poniżej podajemy linki do różnych źródeł.

Gdzie znajduje się numer rozliczeniowy czeku?Numer rozliczeniowy i numer konta osobistego można znaleźć na dole czeków wystawionych przez bank. Większość banków zapewnia co najmniej jedną bezpłatną książeczkę czekową dla nowych klientów.

Numer rozliczeniowy: numer rozliczeniowy składa się z dziewięciu cyfr wydrukowanych w lewym dolnym rogu czeku. Nieparzysta czcionka używana do drukowania numeru jest znana jako rozpoznawanie znaków atramentu magnetycznego (MICR) i jest drukowana atramentem elektronicznym, aby umożliwić instytucjom bankowym łatwe przetwarzanie czeków.

Numer konta: numer konta znajduje się w dolnej środkowej części czeku osobistego, po prawej stronie numeru rozliczeniowego. Numer konta to unikalny identyfikator Twojego konta bankowego.

Numer czeku : aby ułatwić prowadzenie rejestru wszystkich płatności, w prawym dolnym rogu czeku osobistego znajduje się niepowtarzalny numer czeku.

Podając numery rozliczeniowe i konta, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić swoje wpisy, ponieważ błędy mogą prowadzić do nieudanych przelewów lub wysłania pieniędzy na niewłaściwe konto. Jeśli zauważysz błąd, powiadom bank, aby mógł cofnąć transakcję. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik dotyczący wypisywania czeków.

Jak znaleźć numer rozliczeniowy bez czekuJeśli nie masz książeczki czekowej, nadal możesz znaleźć swój numer rozliczeniowy, sprawdzając witrynę internetową swojego banku lub dzwoniąc do lokalnego oddziału. Numer rozliczeniowy różni się w zależności od banku i regionu. Ponieważ jeden bank może mieć wiele numerów rozliczeniowych, upewnij się, że Twój numer rozliczeniowy odpowiada konkretnemu bankowi, w którym otworzyłeś konto.

Zamieściliśmy listę niektórych głównych krajowych instytucji pożyczkowych wraz z linkami do ich numerów rozliczeniowych.

 • Bank of America, NA
 • BB&TCapital OneChase BankCitigroup Inc.Piąta trzeciaPierwsza RepublikaHSBCHuntington National BankKeyBankM&T BankZjednoczone NarodyRegions BankSantanderSunTrustTD BankUnion BankBank USAWells FargoZions BankJak znaleźć bank z numerem rozliczeniowym (wyszukiwanie ABA)Jeśli chcesz wyszukać bank według jego numeru rozliczeniowego, możesz go znaleźć na stronie internetowej ABA. Ponadto możesz również wyszukiwać numery rozliczeniowe za pośrednictwem ich witryny internetowej, wprowadzając nazwę i adres banku.

  Możliwe jest odbieranie czeków bez nazwy banku. Z technicznego punktu widzenia system Rezerwy Federalnej przetwarza transakcje, o ile otrzymują numer rozliczeniowy banku i numer konta. Dlatego tak ważne jest, aby chronić swój osobisty numer konta tak dokładnie, jak chronisz swój numer ubezpieczenia społecznego.

  Jaka jest różnica między numerami routingu ABA i ACH?

  Z technicznego punktu widzenia numery rozliczeniowe ABA dotyczą czeków papierowych, a numery rozliczeniowe ACH – przelewów i wypłat elektronicznych. Większość dużych banków używa obecnie tego samego numeru rozliczeniowego w obu przypadkach. Jednak nierzadko zdarza się, że istnieją oddzielne numery rozliczeniowe ABA i ACH dla regionalnych instytucji pożyczkowych.

  Numery rozliczeniowe ABA są czasami określane jako „numer rozliczeniowy czeku, a numer rozliczeniowy ACH jako „elektroniczny numer rozliczeniowy lub „numer do przelewów elektronicznych. Jeśli podano tylko jeden numer, prawdopodobnie numery rozliczeniowe ABA i ACH są takie same, ale nie zaszkodzi skontaktować się z bankiem, aby się upewnić.

  Jaka jest różnica między ACH a przelewem?

  Przelewy ACH to automatyczne przelewy elektroniczne między instytucjami finansowymi, które są przeprowadzane za pośrednictwem zewnętrznej izby rozliczeniowej. Z kolei przelewy bankowe to bezpośrednie przelewy elektroniczne między instytucjami finansowymi.

  Przelewy bankowe są przetwarzane szybciej niż przelewy ACH, ponieważ nie są rozliczane przez osobę trzecią. Przelewy bankowe można zrealizować w ciągu godzin lub nawet minut od ich złożenia, podczas gdy przelewy ACH mogą zająć kilka dni. Przelewy bankowe są również uważane za bezpieczniejsze, ponieważ każdy bank musi zweryfikować transakcję przed jej rozliczeniem, podczas gdy przelewy ACH są zwykle rozliczane automatycznie.

  Okazuje się, że banki zazwyczaj pobierają od 15 do 65 USD za wysyłanie i odbieranie przelewów, podczas gdy przelewy ACH są zazwyczaj bezpłatne. Ze względu na dodatkowy koszt przelewy bankowe najlepiej nadają się do podstawowych zakupów obejmujących duże kwoty lub przelewów, w przypadku których środki muszą dotrzeć na czas. Do codziennych transakcji wystarczą przelewy ACH.

  Co to są kody SWIFT i IBAN?

  Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) to kod identyfikujący bank w transakcji międzynarodowej, podobnie jak numer ABA lub ACH identyfikuje bank w transakcji krajowej w USA.

  Międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN) identyfikuje Twoje konto osobiste w transakcji międzynarodowej. Zwykle jest taki sam, jak numer Twojego zwykłego konta, z kilkoma dodatkowymi cyframi w formacie rozpoznawalnym na całym świecie. Jeśli chcesz wysłać środki za granicę, poproś odbiorcę o numer IBAN jego konta bankowego.

  SWIFT i IBAN zostały opracowane w celu ujednolicenia międzynarodowego systemu identyfikacji dla instytucji finansowych. Podczas gdy Stany Zjednoczone używają systemu transakcji ABA lokalnie, banki amerykańskie przyjmują i przekazują środki za pomocą systemu SWIFT do transakcji międzynarodowych.

  Kenny jest analitykiem ds. Bankowości i kredytów hipotecznych w ValuePenguin i pracuje w branży finansowej od 2013 roku. Wcześniej Kenny był starszym analitykiem inwestycyjnym w PFM Asset Management LLC. Posiada tytuł licencjata z Carnegie Mellon University, gdzie specjalizował się w stosunkach międzynarodowych i polityce. Jest posiadaczem karty CFA®.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy