Co należy zrobić ze swoim portfelem inwestycyjnym w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa? (Podpowiedź: nie panikuj)

17.02.2021

Pandemie, które grożą zniszczeniem ludzkości, od dawna są popularnym tematem książek i filmów. Jednym z powodów, dla których książki takie jak The Stand, Station Eleven i The Andromeda Strain oraz filmy Outbreak, Contagion i 12 Monkeys przykuwają naszą uwagę, jest nasza ewolucyjna niechęć do chorób i chorób. Nawet te fikcyjne portrety pandemii przerażają nas, a kiedy słyszymy, że prawdziwy wirus rozprzestrzenia się po całym świecie, możemy wpaść w panikę.

Dla inwestorów typową odruchową reakcją na globalne kryzysy zdrowotne i wynikające z nich skutki rynkowe jest pośpiech w celu zmniejszenia ekspozycji na ryzykowne aktywa. Problem z tą odpowiedzią polega na tym, że musisz z powodzeniem zmierzyć czas na rynku dwukrotnie: najpierw, gdy sprzedajesz, a następnie ponownie, gdy kupujesz z powrotem – wyczyn, którego osiągnięcie jest prawie niemożliwe w obliczu nieodłącznej niepewności rynkowej.

Czas na rynku podczas obecnej epidemii jest szczególnie trudny, ponieważ nie wiemy, jak duża będzie epidemia ani jak długo będzie trwać. Wiemy, jak rynek zachowywał się w czasie podczas poprzednich epidemii i ważnych wydarzeń geopolitycznych. Tak więc w niepewnych czasach, takich jak ten, musimy spojrzeć na dane historyczne w poszukiwaniu kierunku, który mówi nam o trzech rzeczach:

 1. Nie możemy przewidzieć dokładnego rozprzestrzeniania się epidemii ani skutków ekonomicznych.
 2. Wcześniejsze epidemie wpłynęły na rynki, ale ustąpiły.Trudno jest przewidzieć, kiedy wyjść z rynku i wrócić na niego, więc najlepiej trzymać się mocno.Uchylenie ACA przez Sąd Najwyższy będzie odwrotnością Robin HoodaJak zwiększyć dochody z emeryturyJak kupić drugi paszport – 8 najlepszych na świecie obywatelstwa dzięki programom inwestycyjnymReakcje rynku na wydarzenia geopolityczneWyobraź sobie, że masz dużo gotówki do zainwestowania na początku 1990 roku i kryształową kulę, która pozwoliła Ci zobaczyć wyzwania, przed którymi stanie świat w ciągu najbliższych 30 lat. Te wyzwania obejmowałyby

  • Kryzys oszczędnościowo-kredytowy
  • Trzy recesjePierwsza i druga wojna w Iraku oraz w Afganistanie9/11Liczne kryzysy na międzynarodowym rynku obligacji, z których jeden doprowadził do upadku jednego z głównych funduszy hedgingowych (Long Term Capital Management) i prawie zatopił światową gospodarkęNajwiększa bańka inwestycyjna w historii USA i wynikający z niej kryzysKryzys finansowy prawie tak zły jak wielki kryzysObniżenie ratingu amerykańskich obligacji skarbowych, aktywa wolnego od ryzykaWybór Donalda Trumpa na prezydenta (pomyśl o tym z perspektywy lat 90.)Gdybyś wiedział, że wszystkie te rzeczy wydarzy się w 1990 roku, czy zainwestowałbyś swoją gotówkę lub zakopałbyś ją w dziurze na swoim podwórku? Kusiło mnie, żeby to zakopać. Jednak w latach 1990-2019 amerykańskie rynki akcji zwróciły narastająco 1,627%, mierzone indeksem S&P 500, a globalne rynki akcji zwróciły 710% według All Country World Index. Wiedząc, co wiemy teraz, prawidłowa odpowiedź jest jasna: powinieneś to zainwestować. Po każdym kryzysie rynek nie tylko odbijał się, ale także wznosił do nowych szczytów. A zanim większość inwestorów poczuła się na tyle bezpiecznie, by wrócić na rynek, przegapili najlepsze dni, aby na nim być.

   Wpływ przeszłych epidemii na zyski rynkoweNowy koronawirus, znany również jako 2019-nCoV i SARS-CoV-2, powoduje chorobę znaną jako COVID-19 i pochodzi z Wuhan w Chinach. Obecnie istnieje ponad 90 000 potwierdzonych przypadków, a ponad 3 000 osób zmarło. Chociaż rozprzestrzeniał się szybciej niż inne śmiertelne wirusy, śmiertelność koronawirusa jest niższa niż niektórych innych epidemii i waha się od 1% do 3%.

   To nic nowego dla ludzkości w obliczu epidemii, a niektórzy eksperci przewidują, że koronawirus nie będzie naszym ostatnim. „Średnio co pięć lat ludzkość musi zmagać się z poważnym kryzysem spowodowanym pojawieniem się wirusa – mówi Arnaud Fontanet, dyrektor Pasteur-CNAM School of Public Health we Francji. „To zjawisko nie zniknie; populacja świata jest coraz gęstsza i coraz bardziej mobilna .

   Oto porównanie koronawirusa z poprzednimi epidemiami:

   Źródło: dane zebrane przez The St. Louis Trust Company z CDC i WHO

   W tamtym czasie wiele z tych epidemii było równie przerażających i destrukcyjnych jak koronawirus. Ale jeśli spojrzeć na wyniki indeksu S&P 500 w czasie, rynkowe skutki tych kryzysów zdrowotnych nie są tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać.

   S&P 500 maszerował dalej pomimo wcześniejszych epidemii

   Źródło: The St. Louis Trust Company, Factset

   Badania przeprowadzone przez Goldman Sachs wykazały również, że chociaż zapasy spadają na początku wybuchu epidemii, rynki mają tendencję do odbicia, a rynek rośnie średnio o prawie 10% sześć miesięcy po ogłoszeniu epidemii.

   Co więc powinni zrobić inwestorzy?Jest jeszcze za wcześnie, aby poznać dotkliwość koronawirusa i czy jego wpływ finansowy będzie gorszy niż poprzednie epidemie. Najważniejszą rzeczą dla inwestorów jest nie panika. Powtórzmy to: nie panikuj! Nadszedł czas, aby cofnąć się i spojrzeć z daleka. Zdaję sobie sprawę, jak trudne jest to, biorąc pod uwagę ciągłe nagłówki o rosnącej liczbie przypadków i zgonów, zwłaszcza gdy spodziewamy się, że zmienność na rynku będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy.

   Jednak inna rzecz, której nauczyła nas historia, to to, że kiedy rynki finansowe są pod presją, nie ma substytutu dla płynności i istnieją środki ostrożności, które można podjąć. Zalecamy naszym klientom posiadanie gotówki w kasie równej kwocie, jaką spodziewają się wycofać ze swoich portfeli przez co najmniej rok, a nawet trzy lata. Posiadanie tak dużej płynności pozwoli ci przetrwać stres rynkowy, nawet jeśli trwa to miesiące, a nawet lata.

   Rozsądnie jest również mieć część swojego portfela w aktywach zabezpieczających, takich jak wysokiej jakości stały dochód, który będzie działał jak suchy proszek podczas spadków na rynku akcji. Ten suchy proszek może być bardzo cenny, pomagając zrównoważyć portfele inwestycyjne lub wykorzystać okazje rynkowe, gdy ceny akcji spadną. Ty także możesz mieć hollywoodzkie zakończenie, jeśli zachowasz spokój i trzeźwe myślenie, a historia będzie Twoim przewodnikiem.

   Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj mój wpis na blogu: Koronawirus i rozprzestrzenianie się epidemii

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy